sobota, 30 czerwca 2007

Mortgage - Pozyczka na dom - jak wybrac najlepsza?

Decyzja zapadła - postanowiłeś kupić dom. Gratulacje! Masz już agenta ale nie wiesz co dalej?

Kiedy szukamy domu, w Chicago czy na przedmiesciach, to dobrze jest się do tego przygotować i sprawdzić czy kwalifikujemy się na pożyczkę, jaki jest nasz kredyt i na jaką kwotę pożyczki możemy sobie pozwolić. Kiedy już znajdziemy nasz wymarzony dom i będziemy chcieli dać ofertę z pomocą wybranego wcześniej agenta, trzeba będzie do niej dołączyć list z banku lub firmy pożyczkowej potwierdzający przyznanie nam pożyczki czyli mortgage.

1. Pierwszy krok to wybór agenta pożyczkowego czyli loan officer. Aby go znaleźć najlepiej skorzystać z polecenia i popytać się znajomych, czy nie znają może dobrego agenta pożyczkowego. Twój agent nieruchomości zazwyczaj ma nieomal codzienny kontakt z różnymi bankami i może ci polecić sprawdzonego i sumiennego loan officer, który pomoże nam w uzyskaniu pożyczki na dom czyli mortgage i odpowie na wszelkie związane z tym pytania.

2. Następny krok to sprawdzenie historii kredytowej. Punktacja kredytowa, określana mianem FICO score jest kluczem do niskich procentów i najkorzystniejszych programów. Oscyluje ona pomiędzy 350 a 850 punktów i optymalnie powinna przekraczać 700 punktów, aby uzyskać preferowane i najlepsze warunki pożyczki.

3. Kolejny krok to wybór programu i rodzaju pożyczki. Banki i firmy pożyczkowe oferują dziesiątki programów i rolą agenta od pożyczek jest pokazanie naszych opcji i służba pomocą w wyborze najlepszego w naszej sytuacji programu. Możemy wybrać pomiędzy 15 i 30-letnimi pożyczkami ze stałym lub zmiennym procentem. Zazwyczaj stały procent jest najbezpieczniejszy, ale jeżeli planujemy przenosić się znowu za kilka lat, zmienny procent oszczędzi nam sporo pieniędzy i obniży miesięczne płatności. Pamiętać należy, że konkurencyjny procent na pożyczce to tylko jeden z elementów dobrego finansowania.

4. Następnie zdecyduj się, na jaką pierwszą wpłatę czyli downpayment możesz sobie pozwolić. Zapytaj, jaki będzie wymagany minimalny downpayment i jak wpłynie na płatności jego zwiększenie. Pożyczki bez pierwszej wpłaty mogą być też oferowane lecz im większy downpayment wpłacasz tym mniejsze będą spłaty miesięczne.

5. Loan officer sprawdzi też, jaka jest stopa procentowa na dzień dzisiejszy i obliczy miesięczne spłaty i maksymalna kwotę pożyczki na jaką się kwalifikujesz. Maksymalna pożyczka jest uzależniona od twojego dochodu, stopy procentowej i wysokości downpayment ale definitywnie nie powinno się przekraczać poziomu płatności , z którym dobrze się czujesz.

6. Należy również porównać warunki, na jakich pożyczka jest udzielana. Zapytaj o koszty aplikacji (raportu kredytowego i wyceny) oraz koszty uzyskania pożyczki - closing cost. Trzeba sprawdzić, czy będzie wymagane ubezpieczenie pożyczki - Private Mortgage Insurance-PMI i czy podatki od nieruchomości - real estate tax będą wliczone w pożyczkę czy też płacone osobno.

7. Pożyczka powinna być zamknięta na czas i bez niespodzianek na closingu.

Każdy klient ma inne oczekiwania i potrzeby, ale mam nadzieje, że kilka tych kilka powyższych sugestii pomoże w wyborze najlepszego i odpowiedniego w Twojej sytuacji finansowania.





Arkadiusz Sobotka - Realtor

Expert Real Estate, Inc.

Brak komentarzy: